Офіційний сайт КЛПЗ "Чернігівська міська лікарня № 3" ЧМР
 

Переможемо діабет

«Життя з цукровим діабетом»

 

У нашій сьогоднішній розмові немає, як в інших, якоїсь певної теми. Втім, сьогодні ми поговоримо про питання, найбільш турбують всіх: «Як жити з діабетом». Напевно для кожної людини, як тільки підтвердився діагноз «цукровий діабет», життя розколюється на 2 частини: радісне «до» і лякаюче «після». Але поступово нормальна емоційна реакція змінюється буденністю і ми розуміємо, що життя продовжується, але начебто не для нас. Необхідно повернутися в це життя за будь-яких умов! Так, нам потрібно дотримуватися деяких правил, але скажіть, хіба є люди в цивілізованому світі, що живуть за принципом «тільки те, що я хочу»? Хіба не дотримуємося ми загальноприйнятих норм поведінки в суспільстві? Пам'ятати про досить простих, часто елементарних речах, від яких безпосередньо залежить наше життя, не складніше, ніж чоловікові пам'ятати про те, що він повинен подати жінці руку при виході з автобуса або пропустити її в дверях. Хотілося б звернути Вашу увагу на те, що багато людей з цукровим діабетом можуть тільки позаздрити Вам, оскільки не мають у своєму місті, не кажучи вже про село, школи цукрового діабету, щоб навчитися способу життя з діабетом. Чим обертається зволікання в питаннях навчання ми, на жаль, знаємо - діабет безжально призводить нам приклади.

 

Але є й інші приклади. Відомі політики, адвокати, спортсмени, чудові жінки, які досягли успіху і визнання у суспільстві. Такі люди у своєму житті зробили більше, ніж свою кар'єру - вони здобули перемогу над собою, вони довели, що спосіб життя з діабетом НЕ має на увазі самозречення.

 

І сьогодні ми розглянемо життєві ситуації на тлі цукрового діабету і обговоримо практичні поради для людей з цукровим діабетом, які бажають вести повноцінне, наповнене подіями життя.

 

Цукровий діабет і дитина

 

Дійсно, цукровий діабет першого типу найчастіше проявляється у зовсім маленьких дітей. Діабет необхідно відразу взяти під контроль, представивши неухильні правила у вигляді гри. Необхідно терпляче, з разу в раз пояснювати дитині правила цієї гри. Пам'ятайте, що дитину, у якого виявлений цукровий діабет, необхідно спостерігати одночасно у педіатра і ендокринолога. Діабет впливає на всю сім'ю маленького члена суспільства, тому дуже важливо проводити навчання саме родичів дитини. Батькам необхідно знати телефон, по якому цілодобово можна отримати консультацію по цукровому діабету. Особливістю цукрового діабету 1 типу у дітей є так званий «медовий місяць» - при цьому потреба в інсуліні може знизитися до 1-2 ОД і залишатися такою протягом декількох тижнів або місяців, але врешті-решт зростає знову. Необхідно своєчасно знати про це, щоб уникнути гірких розчарувань.

 

Важливо, щоб дитина не сприймав лікаря, як директора школи - можливо, лікаря просто потрібно знімати білий халат при візиті до маленького пацієнта.

 

Ін'єкції. Технікою ін'єкції повинні володіти і батьки дитини, але краще, щоб дитина у віці 8 років і старше сам робив ін'єкції.

 

Аналізи крові на цукор турбують дітей більше, ніж ін'єкції інсуліну, але робити їх необхідно, треба шукати найменш болючу частину пальця.

 

Харчування. Дієта при цукровому діабеті, як ми говорили, є ніщо інше, як здорове

 харчування - це повинні розуміти всі члени сім'ї. Дитині необхідно є достатньо, щоб нормально рости - дієту не слід розглядати як спосіб обмеження ваги, за винятком випадків, коли дитина дійсно страждає ожирінням. Єдиний виняток в меню становлять вуглеводи, що легко засвоюються, але якщо повторюються порушення режиму, то краще ввести додаткову кількість інсуліну, розрахувавши відповідну дозу.

 

Сварки. Прийом їжі - саме часте «поле бою» між дитиною і родичами. Всі діти використовують свої слабкості як зброю досягнення своєї локальної мети. Діабет - дуже ефективна зброя в руках хворої дитини. Дитині без діабету, який вередує, можна сказати: «Не хочеш їсти - ходи голодним». У нашому випадку дитина знає, що якщо ввели інсулін, батьки обов'язково наполягатимуть на тому, щоб він поїв щоб уникнути гіпоглікемії. Необхідно бути більш гнучкими і боротися із захворюванням усіма доступними засобами. Багато батьків настільки налякані можливими ускладненнями, що чітко, фанатично дотримуються рекомендацій, не бажаючи розуміти, що деякі послаблення допустимі.

 

Зростання. Дефіцит інсуліну істотно впливає на ріст і розвиток дитини, тому що хронічно високий цукор у крові пригнічує секрецію гормону росту. На всіх дітей з діабетом у віці до 18 років повинні бути заведені карти фізичного розвитку (ріст і вага) - сюди заносяться також ріст і вага батьків. При підозрі на затримку росту необхідно терміново звернутися до фахівця, тому що інакше може бути пізно.

 

Пубертатний період

 

У цей час змінюється гормональне дзеркало людини, доза інсуліну збільшується, виникає нестійкий глікемічний баланс. На початку періоду статевого дозрівання відбувається збільшення споживання їжі, що є ще одним приводом звернути увагу на харчування, оскільки збільшення дози інсуліну у відповідь на зростаючий апетит призводить, як правило, до збільшення маси тіла. Однак допускати гіперглікемію також небажано.

 

У дитини змінюється світогляд, тому необхідно повторити всю інформацію про діабет підлітку, мотивувати його до продовження лікування. Тема, що цікавить практично всіх молодих людей, - міжстатеві стосунки. Хлопчакам можна вказати на швидкий розвиток імпотенції при хронічній гіперглікемії, дівчата зацікавлені в інформації про можливість мати здорових дітей (далі ми ще про це поговоримо). До слова, місячні можуть викликати циклічну гіперглікемію (а іноді і гіпоглікемію), про що ми теж поговоримо трохи пізніше.

 

Дорослішання з діабетом

 

Необхідно пам'ятати, що дуже важливо своєчасно провести пряму розмову з підлітком на теми, що цікавлять його завжди: статеве життя, алкоголь, куріння, вагітність, спадковість, «заборонені» продукти, довготривалий вплив на організм діабету, можливі наслідки діабету.

 

Освіта

 

Не соромтеся свого захворювання! Про нього повинні знати вчителі, друзі - у разі необхідності вони зможуть надати Вам допомогу. Потрібно розповісти їм про характер діабету («моє захворювання не інфекційне, їм не можна заразитися») і ознаках зниженого рівня цукру в крові. І пам'ятайте, що однокласники, які сміються над дитиною, по-перше, ніколи самі не пропустять свою необхідну їм процедуру (укол, їжа, телефонний дзвінок), а, по-друге, у разі Вашої відмови від ін'єкції через «сором виглядати наркоманом» , це не додасть Вам здоров'я. Звертайте увагу на успішність у навчанні - її невмотивоване зниження може бути симптомом погіршення контролю цукрового діабету.

 

У компактний діабетологічної набір молодої людини, яка прагне бути самостійним і незалежним, повинні входити шприц-ручка для багаторазового введення інсуліну короткої дії (інсулін середньої тривалості та тривалої дії можна залишати вдома), портативний глюкометр для визначення рівня глюкози, готові до вживання у разі розвитку гіпоглікемії продукти (наприклад, цукор), щоденник самоконтролю і візитна картка діабетика

 

Також важливо довести до свідомості всіх родичів, що вони живуть поруч з хворою людиною, що цукровий діабет - це неінфекційні захворювання. Важливо розуміння правильного харчування в сім'ї - не треба їсти при хворому члені сім'ї заборонені йому продукти. Краще, коли на дієту переходять усі члени родини. Завжди знайте з ким і як зв'язатися при виникненні невідкладного стану у Вашого близького. Діабет може стати прийнятою, відкритою формою сімейного життя, зброєю, засобом захисту або ворогом, провідним до інвалідності та фінансової катастрофи. Діабетик в першу чергу потребує різноманітної підтримки з боку родини. Якщо пацієнт згоден, найближчим родичам потрібно зустрітися з лікуючим ендокринологом і дізнатися більше про це захворювання.

 

У школі діабету можна проходити навчання як людям з діабетом, так і членам їх сімей.

 

Спадкування цукрового діабету

 

За найбільш песимістичним даними ризик розвитку цукрового діабету 1 типу становить:

 У однояйцевих близнюків - 30-50%, якщо в одного з них діагностовано діабет.

 У брата або сестри - 8%, якщо хворий один з братів або сестер.

 У сина або дочки хворої матері - до 3%.

 У сина або дочки хворого батька - до 7%.

 У сина або дочки обох хворих батьків - до 30%.

 Серед іншого населення - 0,25%.

 Ризик розвитку цукрового діабету 2 типу становить:

 Для однояйцевих близнюків - 100%, якщо в одного з них діагностовано цукровий діабет.

 У брата або сестри хворого на цукровий діабет - 25%.

 У сина або дочки хворого батька - 15%.

 У сина або дочки обох хворих батьків - 75%.

 Серед іншого населення - 5-7%.

 

Жінка і діабет

 

Всі зміни, що відбуваються в жіночому організмі, впливають на діабет і піддаються зворотному впливу. Місячні часто викликають гіперглікемію, яка відзначається в останній день місячних або перед ними, найчастіше в перші 2 дні. Гіпоглікемія може бути перед місячними або коли крововтрата зменшується.

 Не лікувалися діабет може призвести до порушення менструального циклу.

 Контрацепція. Бар'єрні методи - оптимальний варіант (мембрани, сперміциди) у разі їх правильного застосування. При неправильному використанні неефективні, збільшують ризик поширення інфекції сечостатевих шляхів. Найоптимальнішим є використання презервативів - вони не впливають на рівень цукру в крові, оберігають від інфекції. Протизаплідні таблетки порушують толерантність до глюкози і картину ліпідів крові, на їх фоні при цукровому діабеті збільшується артеріальний тиск, зростає ризик серцево-судинних захворювань і тромбоемболічних ускладнень.

 

Вагітність. Здатність до запліднення у жінки з цукровим діабетом нормальна, правда, підвищення цукру, ниркова недостатність може перешкоджати цьому. Найголовніше і обов'язкова умова - вагітність повинна бути запланована. Після рішення завагітніти жінка повинна проконсультуватися у ендокринолога, окуліста і отримати рекомендації щодо поведінки під час вагітності по відношенню до цукрового діабету.

 

Вагітність є прямим показанням до інтенсивної інсулінотерапії і жорсткого контролю цукрового діабету.

 

Дівчатам-підліткам особливо слід пам'ятати, що при вирішенні створити сім'ю надзвичайно важливо планувати настання вагітності і застосовувати контрацепцію до того моменту, коли вони зберуться завагітніти. Правильним вважається досягнення і підтримку стійкої компенсації протягом 3 місяців до зачаття.

 

Вагітній на весь період вагітності необхідно забезпечити спільне спостереження акушера і ендокринолога. Вагітність є абсолютним показанням для призначення інсуліну людини.

 У перший час після зачаття потреба в інсуліні знижується. Дози інсуліну коригуються з метою досягнення рівня глюкози натще 4,0-5,0 ммоль / л протягом дня 4,0-7,0 ммоль / л. Щоб уникнути гіпоглікемії перед сном, жінка повинна мати рівень глюкози в крові не менше 6,0 ммоль / л. Оскільки пацієнтки відчайдушно намагаються нормалізувати глюкозу, гіпоглікемії будуть зустрічатися частіше - жінка та її партнер повинні бути про це попереджені. Їм має бути видана упаковка глюкагону, а партнера слід навчити користуватися ним. Вагітній необхідно завжди мати при собі глюкозу. Під час вагітності потреба в інсуліні зростає, а до пологів доза препарату може подвоїтися. Під час пологів інсулін і глюкозу вводять під контролем глюкози крові. Протягом декількох годин після пологів потреба в інсуліні повертається до норми, але варто пам'ятати, що безпосередньо після пологів, коли потреба в інсуліні дійсно знизилася, концентрація інсуліну деякий час може залишатися високою, отже, існує ризик післяпологової гіпоглікемії. Моніторинг рівня глюкози крові та уважне спостереження за жінкою дозволить уникнути сильної гіпоглікемії.

 

Жінкам з цукровим діабетом годувати груддю не забороняється. Можливо, їм доведеться з'їдати більше вуглеводів і відповідно коригувати дозу інсуліну при необхідності. Необхідно обов'язково перекушувати й пити більше рідини перед годуванням. Безсонні ночі і високе фізичне навантаження підвищують ризик розвитку гіпоглікемії, тому на цей період можна трохи послабити зусилля і задовольнятися рівнем глюкози крові до 9 ммоль / л. Але не забувайте про відновлення контрацепції!

 

У період менопаузи рівень глюкози в крові підданий коливанням, а потім потреба в інсуліні може знизитися. Цього не відбувається, якщо жінці призначено замісна гормональна терапія.

 

Було б несправедливо не згадати в нашій лекції про вплив діабету на життя чоловіка. Здатність до запліднення при діабеті не губиться, і, схоже, немає ніякої небезпеки для майбутньої дитини, якщо на момент зачаття у батька спостерігається гіперглікемія. У чоловіка, хворого на діабет, так само як у будь-якого іншого людини, може настати імпотенція. Вона не завжди є наслідком діабету і часто піддається лікуванню.

 Більш докладні відповіді на Ваші питання впливу діабету на чоловічу і жіночу сфери Ви зможете отримати у лікаря після заняття індивідуально, щоб не проводити обговорення інтимних питань перед усією групою.

 

Фізичні навантаження і заняття спортом

 

Фізичне навантаження показано хворим на цукровий діабет. Регулярні навантаження поліпшують картину глюкози крові при 2 типі цукрового діабету і можуть дати такий ефект при 1 типі, якщо проводиться правильна корекція доз інсуліну. Фізичне навантаження підвищує чутливість до інсуліну, покращує толерантність до глюкози і в поєднанні з дієтою сприяє зменшенню маси тіла. Регулярні навантаження знижують також ризик ішемічної хвороби серця. Вони дозволяють триматися в тонусі багатьом людям. Щоб досягти максимального ефекту, фізичне навантаження має бути регулярним - тривалістю як мінімум 20-30 хвилин три рази на тиждень. Заняття повинні бути спрямовані на підтримку частоти серцевих скорочень (ЧСС) у межах робочої зони навантаження, що становить 60-85% максимальної ЧСС. Остання не повинна перевищувати максимуму, розрахованого шляхом вирахування від 220 віку хворого. ЧСС = 220 - вік

 

Фізичне навантаження не повинна асоціюватися з підняттям ваги. Плавання, ігрові види спорту (волейбол, футбол), аеробіка, ходьба, танці швидко встановлять частоту пульсу в межах робочої зони. Якщо ЧСС при навантаженні не дотягує до робочої зони (робота в саду, купання), це все одно корисно для поліпшення самопочуття і збереження всіх видів рухової активності.

 

Необхідно пам'ятати, що при недостатній компенсації цукрового діабету фізичне навантаження призводить до підвищення рівня цукру. Тому при рівні цукру крові вище 15 ммоль / л слід утриматися від занять спортом.

 

Також необхідно пам'ятати, що фізична активність може викликати гіпоглікемію. Звичайно, щоб не допустити гіпоглікемії досить перед навантаженням з'їсти додатково 1 ХЕ на 0,5 години навантаження. На випадок незапланованого фізичного навантаження у Вас завжди повинні бути з собою кілька шматочків цукру.

 

Такі види спорту, як єдиноборства, бокс, карате, важка атлетика, підводне плавання, екстремальні види спорту слід уникати, оскільки вони здатні завдати значної шкоди стану здоров'я людини з цукровим діабетом, а іноді просто небезпечні для його життя.

 При заняттях спортом особливу увагу треба приділити власне спортивного взуття. Догляд за ногами слід здійснювати відповідно до вивченими нами на попередніх заняттях правилами.

 

Піші прогулянки. Для багатьох з тих, хто добирається до роботи пішки або ходить в магазини, це частина повсякденного життя. Регулярні прогулянки у швидкому темпі знижують ризик серцево-судинних захворювань, і вони заохочуються. Вони можуть стати для багатьох людей більш прийнятним видом фізичного навантаження ніж біг підтюпцем або заняття в залі. Люди, які отримують інсулін або препарати сульфонілсечовини, повинні подбати про те, щоб у них завжди був при собі цукор. При прогулянках на велику відстань необхідно перекусити. Піші походи, та ще з рюкзаком, вимагають великої кількості вуглеводів, особливо якщо турист отримує інсулін. Доза інсуліну, що розраховується на час походу і дванадцять годин після нього, повинна бути зменшена на 20-50% залежно від заплановану тяжкості походу,. Необхідно взяти з собою додатковий запас їжі, в екстреній ситуації дозволяє забезпечити безпечну ночівлю на значній відстані від табору.

 

Їзда на велосипеді. Для багатьох людей це частина повсякденного життя, але необхідно пам'ятати, що при розвитку у дорозі гіпоглікемії велосипедист ризикує стати причиною дорожньої пригоди і серйозно постраждати сам. Тому перед відправкою в дорогу необхідно з'їсти стільки, щоб ризик розвитку гіпоглікемії був виключений. Час підвищеного ризику - повернення на велосипеді додому з роботи і останній відрізок довжиною велосипедної прогулянки. При далеких поїздках або подоланні гірських трас доза інсуліну має бути зменшена, а кількість вуглеводів збільшено.

 

Керування автомобілем

(Застереження водіям)

 

Хворі, що знаходяться тільки на дієтотерапії, не схильні до ризику розвитку гіпоглікемії. Для таких людей принципово відсутність ускладнень діабету з боку очей і стоп, але, звичайно, такі ускладнення виникають на більш пізніх стадіях захворювання, коли людина вже отримує серйозну гіпоглікемічну терапію.

 

Людям, які почали отримувати інсулін або змінили схему інсулінотерапії, не можна сідати за кермо протягом тижня (або довше, залежить від індивідуальних особливостей) після початку інсулінотерапії або переходу на іншу схему лікування, наприклад, заміни одного виду інсуліну іншим або переходу з одноразового введення препарату на дворазове.

 

Людям, у яких відзначається втрата або ослаблення попереджуючих симптомів (провісників) гіпоглікемії, керувати машиною не можна. Для деяких з них можна зробити виняток за умови, що вони кожного разу, перед тим як сісти за кермо, приймають їжу і вимірюють рівень глюкози крові, а також, якщо в поїздці беруть їжу і визначають глюкозу щогодини.

 Проблеми із зором.

 

Водії, хворі на цукровий діабет, у яких розвивається катаракта, ексудати, макулопатія, проліферативна ретинопатія, або ті, хто проходив лазерну терапію, можуть сісти за кермо тільки після дозволу офтальмолога.

 

Проблеми нижніх кінцівок або стоп.

 

У ході обстеження цих пацієнтів повинен бути зроблений висновок, чи пов'язано з ризиком їх перебування за кермом. Пацієнти з виразкою на стопі не завжди усвідомлюють, що це є важливою обставиною. Страждаючі нейропатії також можуть не усвідомлювати цього, тому лікар повинен сказати їм про це. І знижена чутливість, і м'язова слабкість можуть утруднити керування автомобілем.

 

Що повинен зробити водій, якщо за кермом у нього станеться напад гіпоглікемії?

 

ЗУПИНИТИСЯ! Гіпоглікемія може викликати імпульсивна спонукання продовжувати рух. Водій повинен зменшити швидкість і зупинити машину, як тільки це стане безпечним, виключити запалювання і витягти ключ із замка. Він повинен з'їсти глюкозу або цукор і, якщо можливо, залишити сидіння і перебратися на сидіння пасажира. Деякі фахівці рекомендують зовсім залишити автомобіль, щоб більше не відповідати за нього. Однак це може бути вкрай небезпечно на дорозі з жвавим рухом або на автостраді, тому що пацієнти в гіпоглікемічногостану часто не усвідомлюють небезпеки, погано орієнтуються і нетвердо тримаються на ногах.

 

Після прийому глюкози або цукру хворий повинен з'їсти порцію вуглеводів і, перед тим як продовжити поїздку, бути абсолютно впевненим у тому, що він повністю відновився і немає ризику повторного нападу гіпоглікемії. Це означає, що треба почекати, як мінімум, чверть години або навіть більше.

 

Туризм всередині країни і за кордоном

 

Перед від'їздом переконайтеся, що Ваш діабет знаходиться під контролем. Можливо, Вам треба зробити позаплановий візит до лікаря і повідомити йому про свій намір поїхати в ту чи іншу країну. У будь-якому випадку, збираючись і виходячи з дому, перевірте, чи всі ви взяли з собою, і в достатній кількості: інсулін (флакони і / або картриджі), таблетки - цукрознижувальні та інші, шприци або шприц-ручку (майте запасну) і голки до них, тест-смужки, глюкометр, обладнання для забору крові з пальця - ланцети і перфоратори, глюкозу або цукор для екстрених випадків.

 

Чи є необхідність у щепленнях або профілактичному лікуванні?

 Хворі на діабет повинні зробити всі необхідні щеплення, а термін дії їх щеплення від правця не повинен минути. Щеплення можуть спровокувати тимчасове порушення глікемічного балансу. Якщо необхідно, пацієнти повинні взяти протималярійні препарати.

 

Дуже істотні гігієнічні рекомендації, пов'язані з харчовими продуктами і водою, - розлади шлунково-кишкового тракту можуть стати лихом для людей з діабетом. За кордоном знадобляться нудоти кошти, таблетки від заколисування, ліки від діареї та антибіотики (наприклад, амоксицилін або еритроміцин).

 

Ідентифікація. Пацієнт повинен мати при собі щоденник хворого на діабет, і бажано, щоб у ньому містилося звернення на мову (мови) країни (країн), яку він збирається відвідати. У зверненні має бути написано:

 

Я хворий на діабет, отримую інсулін / таблетовані препарати. Якщо мені стало погано, дайте мені, будь ласка, дві чайні ложки цукру в невеликій кількості води або три таблетки глюкози, що є при мені. Якщо мені не стане краще через десять хвилин, будь ласка, викличте швидку допомогу.

 

Людина, везучий з собою шприц, швидше за все буде зупинений співробітниками служби безпеки або митниці, але якщо зможе чітко роз'яснити, що у нього діабет, проблем не виникне, в іншому ж випадку це неодмінно призведе до тривалої затримки. У деяких країнах за контрабандне ввезення наркотиків передбачена смертна кара. Для пацієнтів з множинними ураженнями органів і тканин не зайвим буде лист лікуючого лікаря з виписками з історії хвороби та інформацією про схему лікування у разі, якщо він виїжджає за кордон нездоровим. Звичайно, також перекладене на зрозумілу в країні, куди ви прямуєте, мову.

 

Поїздка. Головна мета - уникнути під час подорожі нападу гіпоглікемії. Пацієнти, які контролюють свій діабет виключно дієтою, повинні дотримуватися основних принципів лікувального харчування та з особливою увагою стежити за органами, ураженими внаслідок ускладнень діабету. Тим самим вони зуміють уникнути проблем у подорожі. Те ж стосується і діабетиків, які приймають метформін. Пацієнти, які приймають препарати сульфонілсечовини, рідко стикаються з проблемами, але їм слід бути насторожі щодо гіпоглікемії, якщо збільшаться фізичні навантаження або виникнуть затримки з прийомом їжі. Деякі з них можуть дещо знизити дозу таблеток на день переїзду.

 Деякі пацієнти хочуть відпочити від власного діабету і залишають будинки набір для аналізів. Однак саме в незвичайних умовах вони більше потребують інформації про рівень глюкози крові. Пацієнти, які отримують інсулін, в далеких поїздках повинні вимірювати глюкозу через кожні 4-6 годин (якщо в поїздку вони відправляються на автомобілі - навіть частіше). Вони можуть заплутатися і не знати, як розраховувати дозу інсуліну. Днем переїзду слід вважати час, що минув з моменту сніданку будинку до сніданку в країні перебування. Протягом цього періоду потрібно знизити дозу інсуліну, розрахованого на час подорожі, але бути готовими ввести невелику додаткову дозу (скажімо, 2-6 ОД інсуліну короткої дії) перед додатковим прийомом їжі, якщо часовий відрізок між сніданком вдома і в країні перебування не перевищує 24 години, а глюкоза крові становить 11 ммоль / л або більше. Завдання істотно полегшується, якщо пацієнт застосовує швидкодіючий інсулін, який вводиться шприц-ручкою. Через 2-3 години пацієнти-діабетики повинні злегка перекушувати. Збираючись спати, їм потрібно впевнитися, що глюкоза крові вище 6 ммоль / л, і перекусити, якщо вона нижче цього рівня.

 

Всі препарати та обладнання повинні перевозитися в ручній поклажі, сумках або кишенях і можуть бути розподілені між пацієнтом і родичами або супутниками (хоча хворий на діабет повинен самостійно проносити все це через митницю і службу безпеки). Ні в якому разі не можна класти їх у чужій багаж або випускати з поля зору.

 

Фактори ризику за кордоном

 

Спека.

 

У хворих на діабет легко обгорає шкіра на уражених нейропатією ділянках, а сильні опіки можуть спровокувати гіперглікемію, так само як і підвищити ризик інфекції.

 У спеку збільшується швидкість всмоктування інсуліну з місця ін'єкції. Підвищене потовиділення в поєднанні з гіперглікемією може викликати зневоднення і дефіцит солей.

 При високій температурі інсулін руйнується. Деякі фірми роблять спеціальні сумки-холодильники для зберігання інсуліну. Однак потрібно стежити за тим, щоб не заморозити препарат. Якщо в номері є холодильник, інсулін слід зберігати на нижній полиці.

 

Холод.

 

Інсулін на холоді всмоктується повільніше. Пізніше, коли людина зігрівається, інсулін всмоктується в кров повністю. Це може викликати раптовий напад гіпоглікемії (наприклад, після лижної прогулянки, супроводжується прийомом алкоголю). Гіпоглікемія і холод - комбінація, що загрожує летальним результатом. Пацієнти, що страждають захворюваннями периферичних судин, повинні захищати ступні від обмороження. У пацієнтів з хворобою серця холод може спровокувати розвиток нападу стенокардії.

 Інфекція. Шкірні інфекції часто зустрічаються у діабетиків, які повертаються з подорожі - в тому числі грибкові інфекції, наприклад епідермофітія стопи або молочниця. Часто інфікуються невеликі ранки, особливо на стопах. Інфекції органів дихання та сечовивідних шляхів можуть провокувати гіперглікемію. У цих випадках буде ефективним короткий курс лікування антибіотиками. Якщо рівень глюкози в крові підвищується, пацієнти повинні пам'ятати про збільшення дози таблетованих препаратів (в межах допустимого дозування, безпечного для здоров'я) або інсуліну.

 

Медична допомога за кордоном

 

У всьому світі діабет хворіють близько 300 мільйонів чоловік. Фахівці-діабетології є в більшості країн. Але можливості потрапити до них на прийом вельми різняться. Кожен пацієнт, який їде в іншу країну на тривалий термін, повинен отримати реквізити тих служб, куди він може звернутися з приводу діабету. Міжнародна діабетологічної федерація забезпечує своїх членів необхідними адресами і допомагає у встановленні контактів. Для країн Європи такою організацією є Європейська філія федерації. За кордоном медичне обслуговування часто знаходиться на найвищому рівні. Але незалежно від цього далеко не кожна команда загальної медичної допомоги знайома з цим захворюванням. Страховка при подорожах - необхідна умова. Пацієнт повинен попередити про своє діабеті, оскільки більшість страхових полісів містить мало пунктів, які стосуються цього захворювання. Це також відноситься до страховки, яку оформляє агент туристичної фірми або транспортна компанія. Страховий внесок варіює залежно від компанії. Важливо отримати поліс, в якому гарантується зворотний виліт.

 

На завершення всього курсу навчання хочеться висловити надію на те, що отримані Вами знання будуть корисними і практичними.


За матеріалами сайту:  indar.com.uapowered by Legacy - 2013