Офіційний сайт КЛПЗ "Чернігівська міська лікарня № 3" ЧМР
 

Проблема цукрового діабету


До всесвітнього Дня боротьби з цукровим діабетом

Сьогодні проблема цукрового діабету дуже гостро стоїть не тільки в нашому суспільстві, а й в світі в цілому. Кожна  9-та людина страждає цим захворюванням, з них 15-20% - діти.

Цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії : за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 347 млн. чоловік у світі хворі на діабет , а до 2030 року їх кількість може перевищити 530 млн. Згідно з українською статистикою , близько 1,3 млн. жителів нашої країни хворі на цукровий діабет. Однак багато українських лікарів – ендокринологів переконані , що діабетиків серед українців в 2-2,5 рази більше , ніж показує офіційна цифра. Через нестачу знань більшість з них не підозрює про свій діагноз , поки не почнуть розвиватися ускладнення.

Цукровий діабет (ЦД) - це хронічне ендокринне захворювання. Сама хвороба була б не настільки небезпечною, якби не її ускладнення. Багато ознак розвитку діабету видно неозброєним оком, якщо вчасно звернути на них увагу то важких наслідків хвороби можна уникнути.

Перш за все розглянемо основні типи цукрового діабету:

1 тип (інсулінозалежний, первинний, юнацький) - супроводжується абсолютним дефіцитом інсуліну внаслідк загибелі β-клітин панкреатичних острівців підшлункової залози.

2 тип (інсулінозалежний) - характеризується відносною недостатністю інсуліну, коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість гормону.

Причини цукрового діабету:

Головною причиною інсулінозалежного цукрового діабету 1 типу є поява антитіл до тканин власної підшлункової залози. Імунна система, призначена для захисту від зовнішніх інфекційних загроз, починає планомірно вбивати клітини цього органу. Найбільш частими винуватцями, що запускають аутоімунний механізм, є: перенесені вірусні інфекції (краснуха, герпес, паротит), токсичний вплив деяких агентів (пестициди, лікарські засоби). Для розвитку цього типу захворювання характерна наявність генетичної схильності, і найчастіше їм починають страждати в молодому віці і навіть дитинстві.

Цукровий діабет 2 типу також може бути обумовлений несприятливою спадковістю (у людей, чиї найближчі родичі мають такий діагноз, ризик захворіти збільшується від двох до шести разів), але навіть в цьому випадку потрібен певний провокуючий фактор і найчастіше їм стає наявність зайвої ваги. Ожиріння спостерігається у 80% хворих на інсуліннезалежний цукровий діабет. Уже при першому ступені ожиріння ризик захворювання підвищується вдвічі. При другому ступені - в п'ять разів, а при третьому ступені ожиріння ризик може збільшуватися до десяти разів і більше.

Іншими сприятливими факторами для діабету другого типу є:

-вік понад 40 років;

-наявність цього типу захворювання у найближчих родичів;

-зловживання алкоголем;

-перевагу висококалорійної вуглеводної і жирної їжі;

-наявність гіпоксії внаслідок атеросклерозу артерій і інших серцево-судинних захворювань;

-гормональні зміни на тлі надниркової недостатності;

-прийом деяких лікарських препаратів (глюкокортикоїди, цитостатики, діуретики);

-стан постійного стресу, так як при цьому значно підвищується рівень адренергічних гормонів.

Основні симптоми цукрового діабету:

- підвищена спрага , прискорене сечовиділення. Щоб позбутися від зайвої глюкози в крові , ниркам доводиться посилено працювати , тому людина часто ходить в туалет , особливо вночі.

- підвищена спрага пов’язана з тим , що організм хоче заповнити втрату рідини.

- швидка втрата ваги. На тлі діабету може відбуватися не тільки швидкий набір ваги , але і його стрімка втрата . Цей симптом особливо характерний для цукрового діабету 1 типу. Інсулін не справляється з транспортуванням глюкози в клітини , щоб використовувати її як джерело енергії. У результаті організм відчуває себе голодуючим , і починає видобувати білок з м’язів. Нирки посилено працюють , виводячи надлишок глюкози з крові , що також веде до втрати калорій і погано впливає на нирки.

- шкірний свербіж , гіперпігментація , огрубіння шкіри. Виникає в результаті сухості шкіри і порушеного кровообігу. При цьому навіть при нормальному рівні глюкози у людини вже може бути резистентність до інсуліну.

- повільне загоєння ран. Надмірна кількість цукру пошкоджує кровоносні судини , що ускладнює надходження крові до місця рани і гальмує загоєння .

- грибкові інфекції (у тому числі , постійні вагінальні інфекції жінок). Грибки і бактерії затишно почуваються в середовищі , багатим цукром.

- нечіткість зору. При цукровому діабеті можуть виникати розпливчастість зору , відчуття плаваючих предметів і спалахів перед очима. Високий рівень глюкози впливає на форму кришталика. При нормалізації рівня глюкози в крові цей симптом може зникнути.

- оніміння , печіння в кистях і стопах , набряклість. Діабет може пошкодити нервові закінчення.

Часто хвороба перебігає мляво. У деяких ситуаціях діабет виявляється випадково, після здачі крові або сечі на цукор.

Чим раніше людина зверне увагу на сигнали , які можуть вказувати на розвиток у нього цукрового діабету , тим більше шансів зупинити хворобу або , принаймні , взяти її під контроль , щоб уникнути смертельно небезпечних наслідків .

Лікування цукрового діабету:

Лікуються різні типи цукрового діабету по-різному.

ЦД 1-го типу потребує замісної гормонотерапії інсуліном у звязку з абсолютним дефіцитом гормону. У фiзiологiчних умовах секрецiя iнсулiну складається з 2-х компонентiв: базальної (постiйної) секрецiї для пiдтримання основного обмiну та посиленої секреції у вiдповiдь на пiдвищення рівня глюкози після прийому їжі або на дiю iнших речовин (виділення контрiнсулярних гормонiв на стрес). Сучасний прогрес фармакології дозволяє максимально можливо імітувати фізіологічну секрецію інсулін.

Основними ліками при цукровому діабеті 2 типу є дієта та раціональне харчування, також лікар може призначити препарати, що стимулюють вироблення ендогенного інсуліну. При необхідності таким пацієнтам може призначатись комбінована цукрознижуюча терапія таблетованими препаратами та інсуліном.powered by Legacy - 2013